Description
Firework Silhouette • Adjustable Cable • Metal Base • 8/12/16 Light Sockets • Assembly Required • UL Listed
With exquisite craftsmanship, the modern firework crystal-like chandelier is dazzling with hundreds of crystals glimmer on wires that shoot out from a sturdy metal sphere. Out of a classic, vintage style and some modern flair evolved this sputnik light fixture. Set off an impressive firework in your space, the iconic sputnik light fixture crystal-like chandelier is a beautiful enhancement for your home as well as an artwork. This modern crystal-like chandelier will give any room sparkle and glamour.
Details
- Modern sputnik light fixture design
- Dimmable light & adjustable cable
- Compatible with a sloped ceiling
- Perfect for your living room & dining table
Dimensions
| Fixture Width | 15.75/19.69/23.62 in (40/50/60 cm) |
| Fixture Height | 15.75/19.69/23.62 in (40/50/60 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Cable Length | 78.74 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal/ Plastic |
| Finish | Brass/Chrome Finish |
| Bulb Included | No |
| Bulb Base | G9 (Line voltage) |
| Number of Bulbs | 8/12/16 |
| Wattage Per Bulb | Max 25W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | No |
| Certification | UL Listed/CE Listed |






Reviews
There are no reviews yet.