Description
8-Light Sockets • Linear Design • Clear/Smoke Gray Glass Globes • Metal Base • Brass/Black Finish • E26 Bulb Sockets
Incredibly elegant and stylish, this mid-century glass globe linear chandelier brings your home to life! Crafted from quality metal and hand-blown clear or smoke gray glass, the beautiful 8-light chandelier artfully forms a linear design and brings a splash of mid-century modern vibe as it illuminates any room. In addition to the striking linear elements, you can choose either a brass or black finish, allowing the gorgeous island chandelier to complement various room layouts. This stunning fixture will be the perfect choice to create a modern timeless feel for a living room, dining room, home office, or kitchen island.
Details
- Recommend E26 base G45 bulbs (not included)
- Classic hand-blown glass globe design
- Available in two finish: brass and black
- Compatible with flat, or sloped ceiling
- Height adjustable to work as semi-flush mount
- Easy to assemble and install
- Open Box – Like-new item, opened and Not-returnable
Dimensions
| Fixture Width | 39.37 in (100 cm) |
| Fixture Height | 9.84 in (25 cm) |
| Canopy Width | 18.9*4.72 in (48*12 cm) |
| Cable Length | 78.74in (200 cm) |
| Height Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | NO |
| Number of Bulbs | 8 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |






Reviews
There are no reviews yet.