Description
Brushed Brass Finish • Metal Base • Conical Metal Shades • E12 Base Socket • Bulb Excluded • Hardwire
Breathtakingly add a touch of elegance and sophistication to any room with this 1-light contemporary conical wall sconce! It features a slender lamp arm structure and simple yet classic lampshades to gracefully form its contemporary design. The impressive white conical shade pairs with brushed brass finish on the vertical support, which holds a single bulb (not included) to delightfully illuminate your room. Crafted with meticulous attention to detail, the sconce’s unique design will bring any room a distinguished look of luxury and refinement.
Details
- Modern single-light conical wall sconce
- Stylish brushed brass finish
- 60 Watt E12 bulb recommended (not included)
- Compatible with a dimmer and dimming bulb (sold separately)
- Ideal for bedroom, bathroom, kitchen, powder room, hallway, staircase
- Easy to assemble and install
Dimensions
| Fixture Width | 5.91 in (15 cm) |
| Fixture Height | 14.96 in (38 cm) |
| Lamp Shade | 5.91*5.12 in (15*13 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brushed Brass Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed |





Reviews
There are no reviews yet.