Description
Cluster Bubble Design • 3 Light Sockets • Hand-blown Glass Globes • Bulbs Not Included • Brass Finish • Assembly Required
Decorate your space with a modern vibe with the contemporary glam 3-light water-patterned glass semi-flush bubble chandelier. It features handmade water-textured glass globes that create a mesmerizing light effect, reflecting and refracting light in dazzling patterns. The bubble-like globes add a touch of elegance and sophistication, making this chandelier a perfect centerpiece. Ideal for a variety of rooms, including living rooms, dining rooms, bedrooms, kitchens, nursery rooms, and entryways, this stunning semi-flush bubble chandelier effortlessly enhances any modern interior with its unique charm and captivating glow.
Details
- Modern luxe bubble design
- Brass finish over a metal basket frame
- Handmade water-textured glass globes
- Uses three E12 base bulbs not included (40-watt max)
- Easy to assemble and install
Dimensions
| Fixture Width | 20.87 in (53 cm) |
| Fixture Height | 14.17 in (36 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Glass Globe | (2) 5.91in (15 cm), (6) 4.72 in (12 cm), (19) 3.94 in (10 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | NOT Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed |






Reviews
There are no reviews yet.