Description
Modern Style • Rectangular Design • Wood • Integrated LED • Bulb Included • UL Listed
Right at home in any room, the modern minimalist led flush ceiling lights are a great way to add a touch of contemporary style to your ensemble while also spreading warm lighting throughout your space. Crafted from metal in gray finish, this modern led minimalist ceiling light features a rectangular shape, while the wooden material is symmetrically decorated on two right-angled sides. With frosted acrylic shade, the modern rectangular led ceiling lights utilize the integrated led as the light source, which is designed to save energy, reduce power consumption, and extend service life about 4500 Hrs. Given its versatile function, the modern rectangular led flush ceiling lights are suitable for the living room, bedroom, and so on. It is also compatible with all kinds of ceilings, even the slopped ones.
Details
- Modern rectangular led flush ceiling lights
- Contemporary rectangular led minimalist ceiling light in gray or white finish
- Functional and beautiful ceiling lighting
- Dimmable modern rectangular led ceiling lights
- Integrated LED with adjustable color temperature
- Perfect for the bedroom, kitchen, study room, and living room
- Have to drill on the ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 24.4 in (62 cm) |
| Fixture Length | 34.7 in (88 cm) |
| Fixture Height | 2 in (5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood, Acrylic |
| Finish | Gray Finish, White Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Frosted acrylic diffuser |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Lumens | 6600Lm |
| Total Wattage | 95W |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2700K/3000K/4000K/5000K/6000K |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 120/220V |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed |






Reviews
There are no reviews yet.