Description
Dome Silhouette • Adjustable Chain • Compatible with Sloped Ceiling • 1-Light Socket • E26 Base • Bulbs Excluded
Crafted from metal in an exquisite black color with a gold foil finish inside, this flat dome pendant light will illuminate contemporary decor beautifully. The oversized hanging pendant provides a graceful, diffused ambient light with one 60W bulb (not included). Ideal above a kitchen island or entryway, this pendant light features a wide round shape complementing the modern look. The minimalist design extends to the canopy for a clean and cohesive look, and effortlessly adds a stylish, sophisticated touch to any space.
Details
- Contemporary pendant light inspired by industrial design
- Features black finish with gold leaf details
- Flat, sloped ceiling adaptable
- Uses one maximum 60-watt standard-medium base bulb (not included)
- Available in height-adjustable chain
- Easy to assemble and install
Dimensions
| Fixture Width | 27.56 in (70 cm) |
| Fixture Height | 6.30 in (16 cm) |
| Canopy | 4.72 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.74 in(200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black & Gold Leaf Finish |
| Bulb Base | E26 Medium Standard |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |






Reviews
There are no reviews yet.