Description
Gold/Black Finish • Metal Base • Cylinder Glass Shades • E26 Base Socket • Bulb Excluded • Hardwire
Dress up a modern interior space with a modern linear cylinder clear glass vanity light delivering both fashion and function! Featuring linear design, the contemporary bathroom vanity light combines unique gooseneck detailing with a classic transparent cylinder glass lampshade, looks stylish and exquisite. This graceful wall sconce is outfitted with a 2-light or 3-light version, with a finish of sleek gold or matte black to choose from. It turns out not only a simple vanity lighting but also a good decoration for your home. Due to its versatility yet decorative, which is perfect for your bathroom, living room, bedroom bedside, and entryway.
Details
- Dimmable when pairing with a dimmer switch (Not included)
- Features gooseneck design
- Available in 2-light or 3-light version
- Decorative lamp in gold and black finish
- Upwards or downward installation
- Easy to install and maintain
Dimensions
| Fixture Width | 13.98 in (35.5 cm) |
| Fixture Height | 10.04 in (25.5 cm) |
| Glass Shade | 6.89*3.15 in (17.5*8 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Gold/Black Finish |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 2/3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |






Reviews
There are no reviews yet.